Стимулирайте развитието бебешкото зрение още от първите дни

Зрението на бебето, подобно на останалите му сетива, започва да се развива още от пренаталния период. При раждането то е още много слабо, а ежедневните стимули като силна светлина, примигващи предмети в стаята и други могат да се окажат прекалено объркващи за мъничето. Улисани в други грижи за новия член на семейството, възрастните наоколо понякога не забелязват това.
Подпомагането на развитието на бебешкото зрение обаче е напълно възможно.
Ранното детско развитие е сред най-обсъжданите теми сред родителите. Разбира се, всеки малчуган има своите собствени темпове, а границите на нормите през първата година-година и половина са много широки. Задачата на родителите се усложнява поради факта, че бебето е още твърде малко, за да изрази какво го притеснява или какво точно вижда и усеща.
Какво представляват картите за визуална стимулация?
Те са инструмент, който Ви помага още от първите дни на бебето вкъщи да му предложите правилните за неговата възраст и степен на развитие зрителни стимулации. Обикновено комплектите са разделени по възраст – от 0 до 3 месеца, 3-6 месеца, 6-9 и 9-12 месеца.
Картите за визуална стимулация не са предназначени за подпомагане опознаването на предмети от ежедневието – те служат само за развиване на зрението и връзката между очичките и мозъка на неврологично ниво.
През първите 3 месеца бебето почти не вижда цветове.
С това са съобразени и комплектите карти – в раздела 0-3 месеца те са само в черно и бяло, с абстрактни изображения. Поставете картата на 20-25 см. от бебето – това е разстоянието, на което то фокусира добре на тази възраст.
В този период картите за визуална стимулация подпомагат когнитивното развитие и укрепват зрителните нерви, но крехкото мъниче да е изложено на прекалено силни, превъзбуждащи нервната му система стимули. Фокусирането върху картата може да донесе и редица други ползи – чрез това задържане на вниманието може да се увеличи времето, което бебето прекарва по корем и да се подпомогне по този начин и укрепването на опорно-двигателната система.
Между третия и шестия месец се добавят основните цветове.
Формите в комплекта отново са абстрактни, но към черното и бялото се добавят синьо, червено и жълто. Цветовете са чисти и ярки, тъй като бебето все още не може да вижда ясно нюанси.
В този период картите за визуална стимулация се поставят близо до местата, където мъничето прекарва най-много време – използват се като допълнение към активната гимнастика, по време на четенето на приказки. Можете да оставите 2-3 карти и да наблюдавате как бебето се фокусира върху тях, развивайки дори в тази ранна възраст сетивата и въображението си.
6-9 месечното бебе вече е значително по-активно.
То се обръща самостоятелно, пълзи, взаимодейства с околния свят и с Вас по множество различни начини. Съобразени с това, картите съдържат повече цветове и предлагат по-сложни форми. Можете да ги използвате в допълнение към играта, като стимул за мъничето да допълзи до Вас или друга избрана точка, където се намира картата.
В периода от 9-тия до 12-тия месец играта става по-осъзната.
Картите за визуална стимулация пък вече съдържат картинки на предмети от ежедневието, които малчуганът вече познава. Не това обаче е целта им – сензорното и когнитивното развитие продължават да са на фокус, а познатите предмети са само средството, което да привлече вниманието на бебето за още по-дълго време.
Картите за визуална стимулация са чудесен начин да подпомогнете развитието на бебешкото зрение, прекарвайки време с мъничето си и наблюдавайки неговите реакции. А това са безценни за всеки родител моменти.
- Дървени играчки за малки и големиДървото е универсален материал – топло, естествено и безопасно, то е подходящо за направата на играчки за всяка възраст.
- Двегодишната възраст – крайъгълен камък в детското развитиеНа 2 години детето вече е все по-осъзнато – от любопитно, пухкаво бебе по това време то неусетно се превръща в интересен събеседник, а, едновременно с това, продължава да попива знания и умения.
- Стимулирайте развитието бебешкото зрение още от първите дниЗрението на бебето, подобно на останалите му сетива, започва да се развива още от пренаталния период.