Настолните игри – забавление за цялото семейство

В последните години настолните игри се възродиха като любимо занимание на малки и големи, а вече уверено навлизат и в образователния процес. Нещо повече – някои игри са създадени специално за да бъдат използвани в училище.
Ученето чрез игра може да се използва успешно и при по-малките деца.
Независимо дали ще изберете такива игри, които разказват за история и митология, за реални събития, дали ще се спрете на стратегически или логически игри, всички те имат полза за развитието на децата.
Подпомагането на абстрактното мислене, развиването на търпението и концентрацията, прилагането на един вече познат принцип в нова среда…Това е само малка част от знанията и уменията, които се култивират.
Настолните игри са прекрасен начин не само да учите с детето, но и да скрепите връзката помежду си.
Времето, прекарано пълноценно с родителите, е водещо за увереността на децата и изграждането на силна, здравословна връзка в семейството. Играенето на настолни игри е пример именно за такова пълноценно преживяване, по време на което не само се придобиват нови знания или се утвърждават старите. Процеса на самата игра – независимо дали е колаборативна или състезателна – и начините, по които Вие реагирате на различните моменти в нея подпомагат развитието на така необходимите за успеха в живота “меки” умения.
Следвайки примера Ви детето разбира как може да има състезание, но и уважение към опонента, как работата в екип е важна за разрешаване на определени проблеми и впоследствие по-лесно ще прилага тези принципи, общувайки със съучениците си, дори на по-късен етап с колегите си от университета и работата.
Настолните игри развиват езиковите умения.
Стратегическите игри на български език, логическите, историческите – има множество, издадени в последните години, включително и от родни издателства и независими творци – работят и за обогатяването на речника на детето.
Факт е, че в наши дни владеенето на чужди езици е ключово умение, не по-малко важно обаче е и правилното писане и изразяване, функционалната грамотност на български. Много от игрите са свързани с разказване на истории, а когато потокът на мисълта тече на родния език, подобрява се и езиковата култура, без това да се случва под натиск във формална среда.
Ползите от образователните игри са много – може би най-важната от тях е, че децата, без да усетят, не само научават факти и информация, а и изграждат важни логически връзки, култивират “меки” умения и подобряват езиковата си култура. Всичко това е от полза не само в краткосрочен план, за да подпомогне формалното образование, нещо повече, носи ползи за цял живот.
- Образователни книжки за деца в предучилищна възрастПредучилищната възраст е моментът, в който границата между ученето и играта все още е размита – едното свободно преминава в другото – а естественото любопитство на малчуганите е особено силно.
- Бебешките играчки – забавление и откривателство в едноОт най-ранна възраст бебетата харесват играчки – текстури, форми, цветове
- Как да покълне любовта към книгите в детското сърце?Много родители на ученици и тийнейджъри споделят опасенията си от отношението на малчуганите към книгите.